Les nominacions dels XII Premis Gaudí, segons la categoria

Roser Amills/ enero 19, 2020/ Agenda & presentaciones, Peinados, Style/ 0 comentarios

Les nominacions dels XII Premis Gaudí, segons la categoria:

MILLOR PEL·LÍCULA

7 RAONS PER FUGIR. Dirigida per Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras, escrita per Gerard Quinto i produïda per Producciones del Interior A.I.E., No Hay Banda i Compacto, amb la participació de TV3.
ELS DIES QUE VINDRAN. Dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz i produïda per Lastor Media i Avalon Productora Cinematográfica, amb la participació de TV3
EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY). Dirigida per Neus Ballús, escrita per Neus Ballús i Pau Subirós i produïda per Ikiru Films, El Kinògraf, Turanga Films, La Terraza Films i Les Films Hatari, amb producció associada de TV3.
LA INNOCÈNCIA. Dirigida per Lucía Alemany, escrita per Lucía Alemany i Laia Soler i produïda per Un Capricho Producciones, Turanga Films i Lagarto Films, amb la participació de TV3.

MILLOR PEL·LÍCULA EN LLENGUA NO CATALANA
EL HOYO. Dirigida per Galder Gaztelu-Urrutia, escrita per Pedro Rivero i David Desola i produïda per Basque Films i Mr. Miyagi Films.
LA HIJA DE UN LADRÓN. Dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián GAC i produïda per Oberon Cinematogràfica i Bteam Pictures, amb la participació de TV3.
LIBERTÉ. Dirigida i escrita per Albert Serra i produïda per Andergraun Films, Idéale Audience i Rosa Filmes, amb la participació de TV3.
OJOS NEGROS. Dirigida i escrita per Marta Lallana, Ivet Castelo amb la col.laboració d’Iván Alarcón i Sandra García, i produïda per Nanouk Films.

MILLOR DIRECCIÓ
Belén Funes, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Carlos Marques-Marquet, per ELS DIES QUE VINDRAN
Lucía Alemany, per LA INNOCÈNCIA
Neus Ballús, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

MILLOR GUIÓ
Belén Funes i Marçal Cebrián GAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per ELS DIES QUE VINDRAN
Lucía Alemany i Laia Soler, per LA INNOCÈNCIA
David Desola i Pedro Rivero, per EL HOYO

MILLOR PROTAGONISTA FEMENINA
Aina Clotet, per LA FILLA D’ALGÚ
Carmen Arrufat, per LA INNOCÈNCIA
Greta Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN
María Rodríguez, per ELS DIES QUE VINDRAN

MILLOR PROTAGONISTA MASCULÍ
David Verdaguer, per ELS DIES QUE VINDRAN
Eduard Fernández, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Karra Elejalde, per MIENTRAS DURE LA GUERRA
Sergi López, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)

MILLOR ACTRIU SECUNDÀRIA
Aina Clotet, per 7 RAONS PER FUGIR
Julieta Serrano, per DOLOR Y GLORIA
Laia Marull, per LA INNOCÈNCIA
Nora Navas, per DOLOR Y GLORIA

MILLOR ACTOR SECUNDARI
Àlex Brendemühl, per MADRE
Àlex Monner, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Eduard Fernández, per MIENTRAS DURE LA GUERRA
Enric Auquer, per QUIÉN A HIERRO MATA

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL
CITY FOR SALE. Dirigida per Laura Álvarez, escrita per Laura Álvarez i Laia Manresa i produïda per Bausan Films.
EL CUARTO REINO. EL REINO DE LOS PLÁSTICOS. Dirigida i escrita per Adán Aliaga i Àlex Lora i produïda per Jaibo Films, Àlex Lora i Isa Feliu.
IDRISSA. CRÒNICA D’UNA MORT QUALSEVOL. Dirigida per Xapo Ortega i Xavier Artigas, escrita per Laia Manresa i produïda per Polar Star Films i Metromuster.
PERET, JO SOC LA RUMBA. Dirigida i escrita per Paloma Zapata, i produïda per La Fábrica Naranja i Televisió de Catalunya.

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA
LA FAVORITA. Dirigida per Yorgos Lanthimos, escrita per Deborah Davis i Tony McNamara i produïda per Element Pictures, Scarlet Films, Film4 Productions i Waypoint Entertainment.
LAZZARO FELIÇ. Dirigida i escrita per Alice Rohrwacher i produïda per Tempesta, Rai Cinema, Amka Films Productions, Ad Vitam Production, KNM, Pola Pandora, RSI Radiotelevisione svizzera, Arte France Cinéma i ZDF/ARTE.
O QUE ARDE. Dirigida per Oliver Laxe, escrita per Oliver Laxe i Santiago Fillol i produïda per Miramemira, 4A4 Productions, Kowalski Films i Tarantula.
RETRATO DE UNA MUJER EN LLAMAS. Dirigida i escrita per Céline Sciamma i produïda per Lilies Films, Arte France Cinéma i Hold-Up Films.

MILLOR PEL·LÍCULA PER A TELEVISIÓ
CANÇÓ PER A TU. Dirigida per Oriol Ferrer, escrita per Marta Grau i produïda per TV3 i Galápagos Media.
L’ENIGMA VERDAGUER. Dirigida per Lluís Maria Güell, escrita per David Plana i produïda per Diagonal Televisió, Televisió Espanyola i TV3.
LA CATEDRAL DEL MAR. Dirigida per Jordi Frades, escrita per Antonio Onetti, Sergio Barrejón i Rodolf Sirera i produïda per Diagonal Televisió, Catedral del Mar Producciones i TV3.
LA DONA DEL SEGLE. dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, TV3, Televisió Espanyola, Voramar Films i À Punt Mèdia.

MILLOR FOTOGRAFIA
Àlex García, per ELS DIES QUE VINDRAN
Gris Jordana, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT
Mauro Herce, per O QUE ARDE
Neus Ollé AEC, per LA HIJA DE UN LADRÓN
MILLOR MÚSICA ORIGINAL
Maika Makovski, per QUIÉN A HIERRO MATA
Pau Vallvé, per LA VIDA SENSE LA SARA AMAT
Raül Fernández “Refree”, per OJOS NEGROS
Sofía Oriana, per ELISA Y MARCELA

MILLOR MUNTATGE
Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per ELS DIES QUE VINDRAN
Bernat Aragonés AMMAC, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Juliana Montañés, per LA INNOCÈNCIA
Teresa Font, per DOLOR Y GLORIA
MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA
Ana Pons-Formosa, per ELS DIES QUE VINDRAN
Laia Colet, per PARADISE HILLS
Marta Bazaco, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Sylvia Steinbrecht, per ELISA Y MARCELA

MILLOR VESTUARI
Desirée Guirao, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Mercè Paloma, per ELISA Y MARCELA
Rosa Tharrats, per LIBERTÉ
Vinyet Escobar, per QUIÉN A HIERRO MATA

MILLOR MAQUILLATGE I PERRUQUERIA
Armande Monteiro i Antoine Mancini, per LIBERTÉ
Elisa Alonso, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per ELISA Y MARCELA
Natalia Montoya, per LA INNOCÈNCIA

MILLORS EFECTES VISUALS
Bernat Aragonés, per NACIDO REY
Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per PARADISE HILLS
Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per EL HOYO
Montse Ribé, Óscar Abades, Eduardo Díaz i Inma Nadela, per DOLOR Y GLORIA

MILLOR CURTMETRATGE
DESPUÉS TAMBIÉN. Dirigit per Carla Simón, escrit per Carla Simón, Valentina Viso i Aina Clotet, i produït per Avalon.
LA HIGUERA. Dirigit per Mikel Mas, escrit per Mikel Mas i Cristian Rubio, i produït per Cornelius Films.
SUC DE SÍNDRIA. Dirigit i escrit per Irene Moray, i produït per Distinto Films.
TAHRIB. Dirigit i escrit per Gerard Vidal, i produït per Escac Films

MILLOR SO
Amanda Villavieja i Albert Manera, per EL VIATGE DE LA MARTA (STAFF ONLY)
Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per ELS DIES QUE VINDRAN
Sergio Bürmann i Marc Orts, per DOLOR Y GLORIA
Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per LA HIJA DE UN LADRÓN

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ
Aritz Cirbián i Albert Molins, per 7 RAONS PER FUGIR
Marta Ramírez, per LA HIJA DE UN LADRÓN
Oriol Maymó, per QUIÉN A HIERRO MATA
Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per ELS DIES QUE VINDRAN

La gala, a l‘Auditori del Fòrum CCIB

L’actriu Anna Moliner presentarà la gala dels XII Premis Gaudí, dirigida per Jordi Prat i Coll i produïda per Dagoll Dagom. La cerimònia, que tindrà lloc el diumenge 19 de gener de 2020, tornarà a l‘Auditori del Fòrum CCIB.

Una gala de factura teatral

L’Acadèmia ha confiat enguany a Dagoll Dagom la producció de la cerimònia de lliurament dels XII Premis Gaudí, que serà retransmesa en directe per TV3 el 19 de gener de 2020 des de l’Auditori del Fòrum CCIB, seu dels premis en anteriors edicions. L’actriu badalonina Anna Moliner, com a presentadora, i el dramaturg Jordi Prat i Coll, com a director, completen la nòmina d’un equip de consolidada tradició teatral i experiències comunes.

Compartir esta entrada

¡Puedes hacer algo genial! Comenta esta entrada: